യു.എ ബീരാൻ, സർഗ്ഗാത്മ കതയുടെ രാഷ്ട്രീയം പ്രകാശനം ചെയ്തു.

Share If You Like The Article

പ്രകാശനം നടന്നു.

യു.എ ബീരാൻ, സർഗ്ഗാത്മകതയുടെ രാഷ്ട്രീയം പ്രകാശനം ചെയ്തു.ഷാർജ . കേരളത്തിന്റെ രാഷ്ട്രീയ സാമൂഹ്യ സാംസ്കാരിക മേഖലകളിൽ വ്യക്തിമുദ്രപതിപ്പിച്ച അന്തരിച്ച യു.എ.ബീരാൻ സാഹിബിന്റെ ജീവിതത്തെ ആസ്പദമാക്കി ബഷീർ രണ്ടത്താണി രചിച്ച, യു.എ.ബീരാൻ , സർഗ്ഗാത്മകതയുടെ രാഷ്ട്രീയ കാലം ഷാർജ അന്താരാഷ്ട്ര പുസ്തകോത്സവത്തിൽ പ്രകാശ നം ചെയ്തു.മലയാള പുസ്തകശാലകൾ ഉൾക്കൊള്ളുന്ന ഏഴാം നമ്പർ ഹാളിലെ റൈറ്റേഴ് സ് ഫോറത്തിൽ ജന നിബിഡമായ സദസ്സിൽ
ചന്ദ്രിക മുൻ പത്രാധിപർ നവാസ് പൂനൂർ അധ്യക്ഷത വഹിച്ച ചടങ്ങിൽ കെ.പി.സി.സി. വൈസ് പ്രസിഡണ്ടും മുൻ എം.എൽ.എയുമായ വി.ടി. ബൽറാമിൽ നിന്ന് ബീരാൻ സാഹിബിന്റെ പുത്രൻ യു.എ. നസീർ ആദ്യ പ്രതി ഏറ്റുവാങ്ങി.
ഒരു കാലത്ത് അറബ് ലോക രാഷ്ട്രീയ മാറ്റങ്ങൾ സ്ഥിരമായി ലേഖന പരമ്പര എഴുതാറുണ്ടായിരു ന്ന ബീരാൻ സാഹിബിനെ യുണൈറ്റഡ് അറബ് ബീരാൻ എന്ന് സി.എച്ച് മുഹമ്മദ് കോയ സാഹി ബ് തമാശയായി വിശേഷിപ്പിക്കാറുണ്ടായിരുന്ന സാഹിത്യ രാഷ്ടീയ നായകന്റെ ജീവചരിത്രം അറബി മണ്ണായ ഷാർജയിൽ പ്രാശനം ചെയ്തത് ഒരു ചരിത്ര വിസ്മയമാണെന്നു വി.ടി.ബാലറാം അയവിറക്കി.

ദുബൈ പോലീസ് ചീഫ് അബ്ദുള്ള അൽ ഫലാ സി, എ.പി. ഷംസുദ്ദിൻ ബിൻ മുഹിയുദീൻ, യൂത്ത് ലീഗ് സംസ്ഥാന ജന: സെക്രട്ടറി പി.കെ. ഫിറോസ്, ഡോ. അൻവർ അമീൻ,അഡ്വ: ഹാരിസ് ബീരാൻ, പുത്തൂർ റഹ് മാൻ, പി.കെ. അൻവർ നഹ, ഡോ: സിദ്ദീഖ് അഹമ്മദ്, ഇക്ബാൽ മാർക്കോണി, ഫാരി സ് ഫൈസൽ,ബക്കർ ഹാജി, മൻസൂർ പള്ളൂർ,. വി.ടി സലീം ,തുടങ്ങിയവർ ആശംസയർപ്പിച്ചു.
ഷെരീഫ് സാഗർ, എം.എ. സുഹൈൽ,അഡ്വ.എൻ. എ.കരീം, കെ.എം.ഷാഫി, ഷെരീഫ് കാരന്തൂർ, നാസർ പൊന്നാട് തുടങ്ങി നിരവധി എഴുത്തുകാർ സന്നിഹിതരായിരുന്നു.കെ.എം.സി.സി. നേതാക്ക ളായ മുസ്തഫ മുട്ടുങ്ങൽ , കബീർ ചാന്നാങ്കര, ഹംസ ഹാജി മാട്ടുമ്മൽ, സി.വി.കുഞ്ഞു മാറാക്കര , ലത്തീഫ് തെക്കഞ്ചേരി,പി.ടി.അഷ്റഫ്, സൈഫു ദ്ദിൻ ബാപ്പു, ഹക്കീം ക രുവാടി, ടി.എം.ബഷീർ കാടാമ്പുഴ, പി.കെ, കരിം, അബു കൂരിയാട്, അബൂബക്കർ പൊന്മള, മുസ്തഫ പുളിക്കൽ , മുജീബ് കോട്ടക്കൽ , ശുഐബ് നരിമടക്കൽ , ഷെരീഫ് പി.വി കരേക്കാട് തുട ങ്ങിയവർ കെ. എം.സി.സി. ക്കു വേണ്ടി പുസ്തകങ്ങൾ ഏറ്റു വാങ്ങി.ഗൾഫ് മേഖലയിലെയും നാട്ടിലെയും നിരവധി സാമൂഹ്യ സാംസ്കാരിക നേതാക്കളും ഒട്ടനവധി ബിസിനസ്സ് പ്രമുഖരും ബീരാൻ സാഹിബിനെക്കുറിച്ചുള്ള തിങ്ങി നിറഞ്ഞ പുസ്തക പ്രകാശന ചടങ്ങിൽ സാക്ഷ്യം വഹിച്ചു.

Total Views: 677 ,

Share If You Like The Article

57 thoughts on “യു.എ ബീരാൻ, സർഗ്ഗാത്മ കതയുടെ രാഷ്ട്രീയം പ്രകാശനം ചെയ്തു.

 1. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 2. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this info So i’m satisfied to express that I have a very good uncanny feeling I found out just what I needed. I most no doubt will make certain to do not fail to remember this web site and give it a look on a continuing basis.

 3. I’ve read some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you place to make this kind of fantastic informative website.

 4. My brother suggested I would possibly like this web site. He used to be entirely right. This publish truly made my day. You can not consider simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 5. You could certainly see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 6. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and outstanding design and style.

 7. Thanks for sharing excellent informations. Your site is so cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a great website.

 8. Somebody essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular publish incredible. Wonderful job!

 9. Helloo Dear, arre yyou treuly visiting ths web site regularly,
  if sso afterward yyou wil withouit doubt take goodd knowledge.

 10. Wow that was strange. I just wrote an very long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb
  blog!

 11. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 12. Hiya! I knw this is kinda off topi howeverr I’d figured I’d ask.
  Would you bee interested in trading links or maybe gueet
  writung a blog article or vice-versa? My log discusses a llot of tthe samme subjects as youurs annd I think we could
  greatky benefit from each other. If you’re interestted feel freee to shoot me an email.

  I look forwward to hearikng from you! Excellennt blog byy tthe
  way!

 13. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 14. of course like your web-site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *