മൊബൈൽ ഫോൺ വ്യാപാരി സമിതിയുടെ ആഭി മുഖ്യത്തിൽ ആലപ്പുഴ ജില്ലാ സമ്മേളനം നടന്നു.

Share If You Like The Article

കേരള സംസ്ഥാന മൊബൈൽ ഫോൺ വ്യാപാരി സമിതിയുടെ ആഭിമുഖ്യത്തിൽ സമിതിയുടെ ജില്ലാ കമ്മറ്റി ഓഫീസിൽ വെച്ച് നടന്നു. മൊബൈ ൽ ഫോൺ വ്യാപാരി സംഘടനയുടെ സംസ്ഥാന സെക്രട്ടറി CV ഇക്ബാൽ സമ്മേളനം ഉദ്ഘാടനം ചെയ്തു. കേന്ദ്ര സർക്കാറിൻ്റെ ഈ വർഷത്തെ ബജറ്റ് വ്യാപാര മേഖലക്ക് കടുത്ത നിരാശയുണ്ടാ ക്കുന്നതും പരിപൂർണ്ണമായും കോർപ്പറേറ്റുകളെ സഹായിക്കുന്നതുമാണ്. ചെറുകിട കച്ചവടം നടത്തുന്ന ബഹുഭൂരിപക്ഷം വ്യാപാരികളും കഷ്ടതകൾ അനുഭവിക്കുമ്പോൾ അത് കണ്ടില്ലെന്ന് നടിക്കുന്ന പ്രവണത കേന്ദ്രം അവസാനിപ്പിയ്ക്കണം.

ചെറുകിട കച്ചവടക്കാർ 2019ലെ വെള്ളപ്പൊക്ക ത്തിൽ ഉണ്ടായ നാശ നഷ്ടങ്ങൾ ചില്ലറയല്ല. അതിൻ്റെ നാശനഷ്ടം വിലയിരുത്താനോ അന്വേ ഷിക്കുവാനോ ആരും ശ്രെമിച്ചില്ല. വ്യാപാരികൾ എന്തും സഹിക്കുന്നു ഓൺലൈൻ ബിസ്സിനസ് തഴച്ച് വളരുന്നു കോടികളുടെ ബിസ്സിനസിലൂടെ സർക്കാറിനോ ഉപഭോക്താവിനോ ഒരു ഗുണവും ലഭിക്കുന്നില്ല. ഇന്നിട്ടും ജനങ്ങൾ അവരെ പ്രോത്സാഹിപ്പിക്കുന്നു.എന്തു ദുരന്തം നാട്ടിൽ നടന്നാലും സഹായിക്കുവാൻ വ്യാപാരികൾ തന്നെ വേണം വ്യാപാരികളുടെ പ്രശ്നങ്ങൾ പഠിക്കുവാനോ വ്യാപാരികൾ ഉന്നയിക്കുന്ന പ്രശ്നങ്ങൾക്ക് പരിഹാരങ്ങൾ കാണുവാനോ കേന്ദ്ര ഗവൺമെണ്ട് തയ്യാറാകുന്നില്ലെന്നും സംസ്ഥാന സെക്രട്ടറി CV ഇക്ബാൽ സമ്മേളന ത്തിൽ പറഞ്ഞു. വ്യാപാരി വ്യവസായി സമിതി ആലപ്പുഴ ജില്ലാ സിക്രട്ടറി ബൈജു മുഖ്യ പ്രഭാഷ ണം നടത്തി പുതിയ പ്രസിഡൻറായി അനീഷിനെയും സിക്രട്ടറിയായി റിജാസിനെയും ട്രഷറായി അൻസർ എന്നിവരെയും കമ്മറ്റി തിരഞ്ഞെടുത്തു.

Total Views: 468 ,

Share If You Like The Article

76 thoughts on “മൊബൈൽ ഫോൺ വ്യാപാരി സമിതിയുടെ ആഭി മുഖ്യത്തിൽ ആലപ്പുഴ ജില്ലാ സമ്മേളനം നടന്നു.

 1. I have noticed that over the course of creating a relationship with real estate proprietors, you’ll be able to come to understand that, in most real estate deal, a fee is paid. Eventually, FSBO sellers do not “save” the fee. Rather, they struggle to win the commission by means of doing a good agent’s occupation. In accomplishing this, they spend their money and also time to conduct, as best they could, the duties of an adviser. Those jobs include exposing the home by marketing, representing the home to prospective buyers, constructing a sense of buyer emergency in order to prompt an offer, preparing home inspections, taking on qualification inspections with the loan provider, supervising fixes, and facilitating the closing of the deal.

 2. Hi, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer, could check this? IE nonetheless is the market leader and a huge part of other people will omit your excellent writing because of this problem.

 3. Fantastic items from you, man. I have bear in mind your stuff prior to and you’re just extremely great. I really like what you have got here, really like what you are saying and the way by which you assert it. You make it enjoyable and you continue to take care of to stay it sensible. I cant wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.

 4. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 5. Thanks for the strategies you reveal through your blog. In addition, lots of young women who seem to become pregnant never even make an effort to get health insurance because they worry they wouldn’t qualify. Although many states today require that insurers offer coverage no matter the pre-existing conditions. Premiums on all these guaranteed programs are usually higher, but when thinking about the high cost of health care bills it may be a new safer way to go to protect your current financial potential.

 6. Great blog post. What I would like to contribute is that personal computer memory has to be purchased should your computer still can’t cope with anything you do along with it. One can mount two RAM memory boards having 1GB each, for example, but not one of 1GB and one with 2GB. One should check the manufacturer’s documentation for one’s PC to be sure what type of storage is required.

 7. Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really useful & it helped me out a lot. I am hoping to provide something back and help others such as you aided me.

 8. I might also like to mention that most of those that find themselves without having health insurance can be students, self-employed and those that are unemployed. More than half in the uninsured are really under the age of Thirty-five. They do not sense they are wanting health insurance because they are young and healthy. The income is normally spent on houses, food, along with entertainment. Most people that do represent the working class either complete or as a hobby are not presented insurance by way of their work so they go without with the rising price of health insurance in the states. Thanks for the suggestions you talk about through this website.

 9. Thanks for making me to get new ideas about personal computers. I also have belief that one of the best ways to help keep your laptop in perfect condition is with a hard plastic case, or shell, that suits over the top of your computer. These kind of protective gear will be model unique since they are manufactured to fit perfectly above the natural covering. You can buy them directly from the vendor, or from third party sources if they are for your laptop, however its not all laptop could have a cover on the market. Again, thanks for your guidelines.* JJ’s Ducted Gas Heating Repairs and Installation * 162 Mitchell Rd, Lilydale VIC 3140 * 0412 531 821

 10. Heya i am for the first time here. I found this board and I to find It really helpful & it helped me out much. I am hoping to offer something again and help others like you aided me.

 11. After study a number of of the weblog posts on your web site now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and will probably be checking back soon. Pls try my site as well and let me know what you think.

 12. Wow, amazing blog structure! How long have you been running a blog for? you made running a blog glance easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content material!

 13. Thanks for your concepts. One thing I’ve got noticed is that often banks along with financial institutions have in mind the spending behavior of consumers and as well understand that most people max out and about their real credit cards around the holiday seasons. They smartly take advantage of that fact and then start flooding your own inbox in addition to snail-mail box by using hundreds of Zero APR card offers soon after the holiday season closes. Knowing that when you are like 98 of all American general public, you’ll soar at the possiblity to consolidate card debt and move balances to 0 interest rates credit cards.

 14. Thanks for the guidelines you have discussed here. Yet another thing I would like to talk about is that laptop memory needs generally increase along with other advancements in the know-how. For instance, any time new generations of cpus are brought to the market, there is certainly usually a corresponding increase in the dimensions preferences of both computer memory and also hard drive room. This is because the software operated by these processors will inevitably surge in power to make new technologies.

 15. Thanks for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Look advanced to far delivered agreeable from you! By the way, how could we keep up a correspondence?

 16. Hello, There’s no doubt that your website may be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!|

 17. Great post. I was checking constantly this weblog and I’m impressed! Very useful information particularly the final part 🙂 I take care of such info a lot. I was looking for this certain information for a long time. Thank you and best of luck.

 18. you are really a good webmaster. The web site loading speed is amazing. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a great job on this topic!

 19. Thanks for your thoughts. One thing really noticed is that banks in addition to financial institutions are aware of the spending behaviors of consumers as well as understand that most of the people max outside their credit cards around the breaks. They wisely take advantage of that fact and start flooding your current inbox and snail-mail box with hundreds of no interest APR card offers right after the holiday season ends. Knowing that should you be like 98 of all American community, you’ll rush at the possible opportunity to consolidate credit card debt and switch balances for 0 APR credit cards.

 20. What i don’t understood is actually how you’re not really much more well-liked than you may be now. You are so intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me personally consider it from so many varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it is one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 21. What?s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me. Good job.

 22. These days of austerity and relative anxiety about running into debt, a lot of people balk resistant to the idea of employing a credit card to make acquisition of merchandise and also pay for a holiday, preferring, instead to rely on a tried and trusted means of making repayment – raw cash. However, if you have the cash available to make the purchase in whole, then, paradoxically, that is the best time just to be able to use the card for several factors.

 23. Hello there, just become aware of your weblog via Google, and found that it is truly informative. I?m going to be careful for brussels. I?ll appreciate when you proceed this in future. Lots of people can be benefited out of your writing. Cheers!

 24. obviously like your website but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I?ll surely come back again.

 25. Pretty component of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing for your augment or even I success you access constantly fast.

 26. I must say, I am thoroughly impressed with this article. It is evident that the author has not only a deep understanding of the topic, but also a passion for sharing their knowledge with others. The article is well-organized, engaging, and informative. What I appreciate most about it is the way the author has made the content accessible to a wide range of readers. Whether you’re a novice or an expert on the subject matter, this article provides valuable insights and helpful tips that are sure to enhance your understanding and engagement with the topic. Overall, I would highly recommend this article to anyone seeking to broaden their knowledge and deepen their understanding of the subject matter. Keep up the fantastic work!

 27. I must say, I am thoroughly impressed with this article. It is evident that the author has not only a deep understanding of the topic, but also a passion for sharing their knowledge with others. The article is well-organized, engaging, and informative. What I appreciate most about it is the way the author has made the content accessible to a wide range of readers. Whether you’re a novice or an expert on the subject matter, this article provides valuable insights and helpful tips that are sure to enhance your understanding and engagement with the topic. Overall, I would highly recommend this article to anyone seeking to broaden their knowledge and deepen their understanding of the subject matter. Keep up the fantastic work!

 28. Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my website =). We could have a link exchange agreement between us!

 29. Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how could i subscribe for a weblog site? The account helped me a applicable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered vibrant transparent idea

 30. Thanks for your handy post. Over time, I have come to understand that the actual symptoms of mesothelioma cancer are caused by your build up of fluid involving the lining in the lung and the torso cavity. The disease may start inside the chest vicinity and propagate to other limbs. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include fat loss, severe breathing in trouble, temperature, difficulty eating, and irritation of the neck and face areas. It must be noted that some people with the disease do not experience virtually any serious symptoms at all.

 31. Thanks , I’ve just been searching for information approximately this subject for ages and yours is the greatest I’ve found out so far. However, what about the bottom line? Are you certain concerning the source?

 32. I’m really inspired together with your writing skills and also with the format for your weblog. Is that this a paid subject or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent high quality writing, it?s rare to see a great blog like this one today.. Dr Vi PDO Thread Lift Melbourne 602A Bourke Street Melbourne Victoria Australia 3000

 33. Thanks for your submission. Another thing is that to be a photographer includes not only issues in taking award-winning photographs but hardships in acquiring the best photographic camera suited to your needs and most especially challenges in maintaining the standard of your camera. This is very correct and obvious for those photography enthusiasts that are directly into capturing the actual nature’s eye-catching scenes — the mountains, the forests, the actual wild or perhaps the seas. Visiting these amazing places surely requires a dslr camera that can live up to the wild’s hard environments.

 34. Thanks for the advice on credit repair on this amazing web-site. The things i would advice people is usually to give up the mentality that they can buy at this moment and pay later. As a society most of us tend to do this for many things. This includes getaways, furniture, and items we want. However, it is advisable to separate the wants out of the needs. While you’re working to boost your credit score you really have to make some trade-offs. For example you are able to shop online to save cash or you can look at second hand shops instead of highly-priced department stores to get clothing.

 35. Thanks for your write-up. I also believe that laptop computers have grown to be more and more popular these days, and now are usually the only sort of computer included in a household. It is because at the same time that they are becoming more and more cost-effective, their working power is growing to the point where they may be as effective as personal computers out of just a few in years past.

 36. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 37. I do believe that a foreclosure can have a major effect on the applicant’s life. Mortgage foreclosures can have a 7 to 10 years negative influence on a debtor’s credit report. Any borrower who have applied for a home loan or virtually any loans for instance, knows that the particular worse credit rating is actually, the more difficult it is for any decent loan. In addition, it may possibly affect a borrower’s capacity to find a respectable place to let or hire, if that turns into the alternative houses solution. Interesting blog post.

 38. I was just looking for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative sites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

 39. Thanks for helping me to obtain new concepts about pcs. I also possess the belief that certain of the best ways to maintain your laptop computer in excellent condition is by using a hard plastic-type case, and also shell, that fits over the top of your computer. These types of protective gear tend to be model targeted since they are made to fit perfectly on the natural casing. You can buy them directly from the owner, or via third party sources if they are available for your notebook, however its not all laptop may have a cover on the market. Just as before, thanks for your ideas.

 40. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just could not come across. What a great site.

 41. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 42. Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nevertheless I am experiencing difficulty with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 43. You made some decent points there. I appeared on the web for the issue and located most people will go together with along with your website.

 44. Along with almost everything which seems to be building throughout this subject material, a significant percentage of perspectives are generally fairly refreshing. Nevertheless, I beg your pardon, but I do not give credence to your entire strategy, all be it radical none the less. It looks to everybody that your comments are not totally justified and in actuality you are generally your self not really totally certain of the point. In any event I did appreciate examining it.

 45. Nice blog here! Additionally your site a lot up very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate hyperlink on your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol

 46. I have realized that in old digital cameras, exceptional receptors help to {focus|concentrate|maintain focus|target|a**** automatically. The particular sensors regarding some video cameras change in contrast, while others make use of a beam involving infra-red (IR) light, especially in low lumination. Higher standards cameras oftentimes use a blend of both techniques and may have Face Priority AF where the digital camera can ‘See’ your face and concentrate only in that. Thanks for sharing your notions on this site.

 47. Thanks for every other informative web site. Where else could I am getting that type of information written in such a perfect manner? I’ve a challenge that I’m just now running on, and I have been at the look out for such info.

 48. Thanks for your blog post. What I would like to bring up is that personal computer memory has to be purchased in case your computer is unable to cope with that which you do by using it. One can mount two RAM boards having 1GB each, by way of example, but not one of 1GB and one with 2GB. One should check the manufacturer’s documentation for one’s PC to make sure what type of memory space is needed.

 49. Hi there, just changed into aware of your weblog via Google, and located that it is really informative. I am gonna be careful for brussels. I’ll appreciate if you happen to proceed this in future. Many people will probably be benefited from your writing. Cheers!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *